Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı skolyoz, kifoz gibi bazı ortopedik hastalıklar, sırt omurgası ve omurilik tümörleri, sırt fıtıkları, iyi tedavi edilmemiş omurga kırık çıkıklar, omurga enfeksiyon, omurilik kist, omurga içi kanamalar, romatizmal hastalıklar, ankilozan spondilit gibi omurgayı tutan hastalılar, akciğer ve zarından kaynaklanan hastalıklar, safra kesesi yansıyan ağrısı, adele romatizması, reflünün yansıyan ağrısı gibi çok çeşitli nedenlerden dolayı olabilir ve dikkatlice bu sebeplerin üzerinde tek tek durulmalıdır. Ancak biz daha sık rastlanan tipine dikkat çekmek istiyoruz.

Bazı hastalar sırt omurunun hemen yanında bulunan bıçak saplanır gibi bir ağrıdan bahseder, yapılan tetkiklerin ve muayenelerin sonucunda teşhis konamadığı için doktor doktor gezerler. Oysa sebep çok basittir. Kırklı yaşları devirmeye başlayan herkesde sırt omurları ön yüksekliklerini yavaş yavaş kaybetmeye başladığından omurlarda öne doğru kamalaşma başlar ve sırtta hafiften kamburluğa gidiş başlar. Beyin bu pozisyonu sevmez ve düzeltmek için paraspinal denen ve omurgayı iki yandan destekleyen adalelere 'kasılın!' diye uyarı gönderir. Omurgayı düzeltmeye yarayan bu adale faaliyeti adalelerin çok yorulmasına ve içinde laktik asit birikmesine yol açar ve yanıcı- batıcı ağrılar yerleşir. Tek çaresi adele gevşetici ilaç ve sıcak uygulamadan başka sırtı geriye doğru esnetme ve güçlendirme hareketleridir. Yaş uygunsa hastaların yarasa gibi başaşağı sarkmaları da iyi gelecektir. Bol yüzme, su soğuk olmadığı sürece çok faydalıdır. Binicilik sporu yapanlarda  bu tip sırt ağrılarının nerdeyse hiç olmadığını görürüz. Kısacası masum bir ağrıdır ve kurtulması kolaydır.

Bunun dışında birden bire çok şiddetli bir sırt ağrısı (göğüs ağrısı ile beraber olabilir) yerleşmiş ve insana baskı hissi veriyorsa bunun kalp damar sistemi ile ilgili olma olasılığı daha yüksektir. Miokart infarktüsü, dissekan aort anevrizması gibi. Acile başvurulmalıdır.